Sklotextit se řadí do skupiny reaktoplastů, čili tepelně tvrzených plastů. Za zvýšené teploty u nich dochází k chemické reakci, která materiál vytvrdí a přemění ho do netavitelného a nerozpustného stavu. Pod obchodním názvem Sklotextit G 10 se ukrývá upravená skelná tkanina v epoxidové pryskyřici s technickým označením dle DIN Hgw 2372. Sklotextit má žlutohnědou barvu se znatelnou strukturou tkaniny. Sklotextit ve formě desek a tyčí je oblíbeným vrstveným izolantem, neboť výborně odolává elektrickému poli a v poměru s absolutní permitivitou vakua vykazuje relativní permitivitu εr 5,5.

V našem sortimentu technických plastů naleznete orientační cenovou kalkulaci na standardní sklotextitové desky dvou formátů 1 050 x 1 025 a 1 050 x 2 050 v tloušťkách od 0,2 mm do 60 mm a na metrové sklotextitové tyče od průměru 5 mm do 60 mm ve žlutohnědé barvě. Konečná cena sklotextitových desek i tyčí se odvíjí od jejich skutečné hmotnosti po zvážení. Pro objednávku desek a tyčí ze sklotextitu či finálních výrobků dle výkresové dokumentace nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám vypracujeme kalkulaci na základě konkrétních požadavků.

Charakteristika Sklotextitu

Sklotextit se vyznačuje nejen dobrými elektroizolačními a mechanickými vlastnostmi, ale díky minimální nasákavosti i vysokou klimatickou odolností. Odolnost vůči elektrickému poli spolu s tepelnou odolností a mechanickými vlastnostmi předurčují Sklotextit pro zařízení s vyššími provozními teplotami, s vysokým elektrickým výkonem a současně i do vlhkého prostředí, proto je Sklotextit oblíbeným řešením u transformátorů, rozvoden, rozvaděčů i namáhaných elektroizolačních součástek.

Sklotextit a jeho opracování

Sklotextitové desky a tyče jsou snadno opracovatelné, lze je bez problémů lze řezat, brousit, vrtat, frézovat či dělit vodním paprskem.

Odolnost Sklotextitu v různých prostředcích a teplotách

Sklotextit je oproti ostatním vrstveným elektroizolantům (Kartit, Textit) vhodný pro tepelně namáhané části díky své vysoké tepelné odolnosti.

 

Technické vlastnosti Sklotextitu:

Mechanické vlastnosti                                                                                 Hodnoty Jednotky
Pevnost v ohybu při porušení kolmo na vrstvy při 20 °C 340 MPa
Modul pružnosti v ohybu 24 · 103 MPa
Pevnost v tahu 300 MPa
Pevnost v tlaku kolmo na vrstvy 350 MPa
Rázová houževnatost Charpy rovnoběžně s vrstvami 33 KJ/m2
Pevnost ve smyku rovnoběžně s vrstvami 30 MPA
Pevnost v tlaku rovnoběžně s vrstvami dle PN-83/C-89031 180 MPa
Dielektrické vlastnosti
Průrazné napětí v oleji při 90 °C kolmo na vrstvy 20 kV/3 mm
Průrazné napětí v oleji při 90 °C rovnoběžně s vrstvami 35 kV/25 mm
Ztrátový činitel tan Δ při 50 Hz 0,04
Ztrátový činitel tan Δ při 1 MHz 0,04
Permitivita při 1 MHz 5,5
Odolnost proti plazivým proudům (CTI) 200
Izolační odpor po ponoření do vody 5 · 104 MΩ
1 min zkušební napětí v oleji 90 °C rovnoběžně s vrstvami PN-86/E-04404 40 kV
1 min zkušební napětí v oleji 90 °C kolmo na vrstvy (pro tloušťku 3 mm) 40 kV
Fyzikální vlastnosti
Měrná hmotnost 1,9 g/cm3
Teplotní index (TI) 130 T. I.
Nasákavost (pro tloušťku 3mm) 22 mg
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace