Pod zlidovělým počeštěným názvem Plexisklo je ukryt syntetický polymetylmetakrylát PMMA s chemickým vzorcem (C5O2H8)n. K jeho výrobě bylo zapotřebí nejprve objevu kyseliny akrylové z roku 1843, pak později odvozené kyseliny metakrylové v reakci s metanolem za vzniku metylmetakrylátového esteru a až roku 1877 objevil německý chemik Wilhelm Rudolph Fittig polymerační proces s proměnou metylmetakrylátu na polymetylmetakrylát. V roce 1933 při pokusu výroby bezpečnostního skla polymerizací metylmetakrylátu mezi dvěma skly získal chemik a průmyslník Otto Röhm čirý plastový povlak polymetalmetakrylátu, který si nechal pod jménem Plexiglas patentovat. Zhruba ve stejném období polymetylmetakrylát vyprodukovali i britští chemici Rowland Hill a John Crawford v Imperial Chemical Industries (nyní Lucite International největší výrobce PMMA na světě). Pro akrylovou desku v roce 1936 vymysleli obchodní název Perspex z latinského „Perspicio – Vidím skz“.  Ve Spojených státech se výroby akrylátového skla chopila společnost DuPont se jménem produktu Lucite. Čiré i tónované tzv. organické sklo, ačkoli se o křemičité sklo vůbec nejedná, má na trhu dlouhou řadu obchodních názvů: Acron, Acrivill, Acrylex, Acrylon, Acrylite, Altuglas, Anjacryl, Biacryl, Conacryl, Crylux, Cyrolite, Degalon, Deglas, Delpet, Diakon, Europlex, Friacryl, Hesaglas, Hesalit, Hesalitglas, Irpen, Isik, Kydene, Limacryl, Lucryl, Madreperla, Optix, Oroglas, Polycasa, Perclax, Plazit, Plexpol, Plexalloy, P-Plex, Quinn, R-Cast, Resarit, Setacryl, Shinkolite, Sumipex, Swedcast, Trespex, Umaplex, Vitroflex, Zylar...

V našem sortimentu technických plastů naleznete cenovou kalkulaci na čiré akrylátové desky z plexiskla PMMA o rozměru 3 050 x 2 050 mm od tloušťky 2 mm do 12 mm. Pro specifické požadavky na extrudované i lité plexisklo, pro barevné odstíny nebo pro často žádané menší formáty (1 000 x 1 000 mm, 1 000 x 1 500 mm, 1 000 x 2 000 mm,1 000 x 3 000 mm, 1 500 x 2 000 mm, 2 000 x 2 000 mm) nás neváhejte kontaktovat, rádi pro Vás připravíme výhodnou cenovou nabídku.

Charakteristika polymetylmetakrylátu PMMA

Syntetický polymer PMMA má mnohé vynikající vlastnostmi jako termoplasty. Největší výhodou PMMA je především vysoká čirost i v silných vrstvách, která je dokonce lepší než u skla, ale i dobrá pevnost, tuhost a netříštivost. Odolností proti UV záření a povětrnosti předčí PMMA všechny běžné termoplasty a i po mnohaletém působení tropického podnebí nevykazuje skoro žádnou změnu čirosti nebo zbarvení. Nedostatkem PMMA je nízká povrchová tvrdost, která se řeší rozleštěním. Polymetylmetakrylát XT vyráběný vytlačováním má výbornou toleranci v síle materiálu a možnost výroby větších rozměrů desek za nižší cenu. Oproti tomu odlévaný polymetylmetakrylát GS poskytuje větší spektrum barev, vyšší kvalitu povrchu a snadnější opracování bez trhlinek díky menšímu vnitřnímu pnutí litého akrylátu.

Polymetylmetakrylát a jeho opracování

Plexisklo se snadno mechanicky obrábí se standardními dílenskými nástroji a spojuje lepením. Řezání se provádí kotoučovou pilou pro plasty, pásovou pilou a při použití laseru není již zapotřebí opracování hran. Pro vrtání plexiskla se používají speciální vrtáky, ale je možné zvolit i vrtáky na dřevo či kov. Pro obrábění na běžných rychlostních frézách je vhodné použít chlazení např. vzduchovou tryskou. K chlazení plexiskla kapalinami se používá čistá voda, nikdy ne přípravky s olejem. Při tepelném zpracování se doporučuje žíhání, které zabraňuje vnitřnímu pnutí a následných prasklin. Ohýbání a  tvarování se provádí formováním, elektrickými topnými pásy a vakuováním. Pro leštění plexiskla existují speciální pasty pro ruční i strojní aplikace, leštěním plamenem se docílí jasného lesku.

Odolnost PMMA v různých prostředcích a teplotách

Polymetylmetakrylát odolává drsným klimatickým podmínkám, vlhkosti, bakteriím a mikroorganismům. Odolává odolává zředěným zásadám a slabým kyselinám, působení vody (i mořské), alkalických a anorganických solí. Neodolává koncentrovanějším kyselinám, hydroxidům a rozpouští se v aromatických a chlorovaných uhlovodících, esterech, ketonech, éterech. Tepelná odolnost PMMA je do 80 °C, při teplotě nad 130 °C získává kaučukovité vlastnosti a snadno se tvaruje a má vynikající tvarovou paměť. Při hoření se rozkládá na vodu a CO².

 

Vlastnosti extrudovaného a litého Plexiskla PMMA:

Vlastnosti polymetylakrylátu Plexiskla* Norma Lité GS Extrudované XT Jednotky
Měrná hmotnost desek   1,19 1,19 g/cm³
Hmotnost desky 3 mm   3,57 3,57 kg/m²
Propustnost světla tl. 3 mm** ASTM D1003 92 92 %
Nasákavost DIN53495:A 30 30 mg
Mechanické vlastnosti        
Modul pružnosti v tahu ASTM D638 3 200 3 200 MPa
Pevnost v ohybu ASTM D790 790 790 MPa
Mez pevnosti v tahu   80 72 MPa
Rázová houževnatost   15 15 KJ/m³
Poměr prodloužení při přetrhnutí   5,5 4,5 %
Elektrické vlastnosti        
Elektrická odolnost   30 30 KV/mm
Tepelné vlastnosti        
Tepelná odolnost   80 70 °C
Koeficient tepelné roztažnosti   0,7 0,7 m/m°C
Tepelně izolační vlastnosti tl. 1 mm   5,8 5,8 W/m²K
Tepelně izolační vlastnosti tl. 3 mm   5,6 5,6 W/m²K
Tepelně izolační vlastnosti tl. 5 mm   5,3 5,3 W/m²K
Tepelně izolační vlastnosti tl. 10 mm   4,4 4,4 W/m²K
Maximální trvalá teplota použití   -40; +80 -40; +70 °C
Hodnota teplotní deformace   91   °C
Index šíření plamene ČSN 73 0863 46,6 46,6 mm/min
Další vlastnosti        
Index vzduchové neprůzvučnosti tl. 1 mm   23 23 dB
Index vzduchové neprůzvučnosti tl. 4 mm   27 27 dB
Index vzduchové neprůzvučnosti tl. 6 mm   29 29 dB
Index vzduchové neprůzvučnosti tl. 10 mm   31 31 dB
Index vzduchové neprůzvučnosti tl. 15 mm   34 34 dB
Index vzduchové neprůzvučnosti tl. 20 mm   36 36 dB
Potravinářská nezávadnost   ano ano  

 

*PMMA v souladu s ISO 7823-1.

**Hodnota prostupnosti světla při tloušťce 3 mm, s přibývající tloušťkou nabývá materiál sytosti.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace